Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Powercolor Radeon R7 240 HDMI 2GB is £50.56. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Powercolor Radeon R7 240 HDMI 2GB |
| Brand | Powercolor |
Series | |
| AMD Radeon | Radeon R7 240 |
| Type | AMD Radeon |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | No |
| Release Year | 2022 |
| Cooling | Active |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| Stream Processors/CUDA Cores | 320 pcs |
| No. of Fans | 1 |
| GPU Clock Speed | 780 MHz |
| VR support (Virtual Reality) | No |
Connections | |
| PCIe Version | 3.0 |
| Connections | DisplayPort, DVI, HDMI |
| Number of DVI | 1 pcs |
| No. of HDMI | 1 pcs |
Display | |
| Resolution (max) | 4096x2160 pixels |
| Display Support | 2 |
Memory | |
|---|---|
| Memory Size | 2 GB |
| Memory Clock | 1150 MHz |
| Memory Bus | 64 bit |
| Memory Type | GDDR5 |
Power Supply | |
| Recommended PSU | 400W |
Compatibility | |
| Nvidia SLI | No |
| DirectX | 12.0 |
| AMD Crossfire | Yes |
| NVLink | No |
| Vulkan | No |
Measures | |
| Low Profile | No |
| Width | 18.0 mm |
| Height | 70.0 mm |
| Length | 146.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-02-24 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .