Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
Visiontek Radeon RX 550 could be just the thing you need to give your gaming rig an extra boost. This graphics card is fitted with a 2 GB memory of the GDDR5 type. You also get a 1
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Visiontek Radeon RX 550 2GB GDDR5 4X MDP CTLR (901466), so the data shown are historical prices.
The graphics card is the part of the computer that gives you a good visual experience. It's not exactly as easy as going into the store and buying the first graphics card you see, you need to be doubly sure that it will meet your requirements.
AMD Radeon graphics cards are truly on the higher end of the spectrum, so if you're willing to spend that amount of money, you'll be all set. The maximum clock speed of the GPU is 1,071 MHz.
The prices for Visiontek Radeon RX 550 2GB GDDR5 4X MDP CTLR (901466) starts at $, as seen here on PriceRunner. The price is below average for the category, which makes this graphics card a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Visiontek Radeon RX 550 2GB GDDR5 4X MDP CTLR (901466) |
| Brand | Visiontek |
Series | |
| AMD Radeon | Radeon RX 550 |
| Type | AMD Radeon |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | No |
| Cooling | Active |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| Stream Processors/CUDA Cores | 512 pcs |
| No. of Fans | 1 |
| GPU Clock Speed | 1071 MHz |
Connections | |
| PCIe Version | 3.0 |
| Connections | DisplayPort |
| Number of DisplayPort | 4 pcs |
Display | |
| Resolution (max) | 3840x2160 pixels |
| Display Support | 4 |
Power Supply | |
| Recommended PSU | 350W |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-07-11 |
Memory | |
|---|---|
| Memory Size | 2 GB |
| Memory Clock | 1500 MHz |
| Memory Bus | 128 bit |
| Memory Type | GDDR5 |
Compatibility | |
| Nvidia SLI | No |
| OpenGL | 4.5 |
| DirectX | 12.0 |
| AMD Crossfire | Yes |
| NVLink | No |
| Vulkan | No |
Measures | |
| Low Profile | Yes |
| Width | 25.4 mm |
| Height | 83.82 mm |
| Length | 182.88 mm |
| Number of Slots | 1.0 pcs |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .