Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

The GeForce RTX A4500 graphics card from HP is one option for you if you're upgrading your computer. This graphics card is fitted with a 20 GB memory of the GDDR6 type. This card i
Try flexible payments with
Comms Express
HP 5S458AA NVIDIA RTX A4500 20 GB 4DP Graphics
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for HP Nvidia RTX A4500 12 GB 4DP is £2,220.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
If you play a lot of games, then your computer should have good components to match the requirements of the game. It's not exactly as easy as going into the store and buying the first graphics card you see, you need to be doubly sure that it will meet your requirements.
It can hardly be argued that Nvidia GeForce graphics cards are cheap, but they have a performance that could be said to rival most competitors. It needs two slots to be mounted and you therefore need to consider how much space you have in your computer case. It also has support for virtual reality games.
HP Nvidia RTX A4500 20 GB 4DP costs £2220 and is a top-ranked graphics card in terms of popularity on PriceRunner. The price is below average for the category, which makes this graphics card a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | HP Nvidia RTX A4500 12 GB 4DP |
| Brand | HP |
Series | |
| Type | Nvidia GeForce |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | No |
| Cooling | Active |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| Stream Processors/CUDA Cores | 7168 pcs |
| No. of Fans | 1 |
| VR support (Virtual Reality) | Yes |
Connections | |
| PCIe Version | 4.0 |
Display | |
| Resolution (max) | 7680x4320 pixels |
| Display Support | 4 |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-17 |
Memory | |
|---|---|
| Memory Size | 12 GB |
| Memory Bus | 320 bit |
| Memory Type | GDDR6 |
Compatibility | |
| Nvidia SLI | No |
| OpenGL | 4.6 |
| DirectX | 12.0 |
| AMD Crossfire | No |
| NVLink | No |
| Vulkan | No |
Measures | |
| Low Profile | No |
| Width | 111.8 mm |
| Length | 266.7 mm |
| Number of Slots | 2.0 pcs |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .