Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

The GeForce RTX 3060 graphics card from Gigabyte is one option for you if you're upgrading your computer. This graphics card is fitted with a 12 GB memory of the GDDR6 type.
Try flexible payments with
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Gigabyte GeForce RTX 3060 Vision OC 2xHDMI 2xDP 12GB is £2,999.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
If you play a lot of games, then your computer should have good components to match the requirements of the game. There are plenty of graphics card to choose from, so make sure you do your research to determine which one is right for you.
Nvidia GeForce graphics cards are truly on the higher end of the spectrum, so if you're willing to spend that amount of money, you'll be all set. The 12 GB GDDR6 memory works to ensure that everything runs smoothly.
The prices for Gigabyte GeForce RTX 3060 Vision OC 12G REV2.0 starts at $2999, as seen here on PriceRunner. The price is below average for the category, which makes this graphics card a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Gigabyte GeForce RTX 3060 Vision OC 2xHDMI 2xDP 12GB |
| Brand | Gigabyte |
Series | |
| Nvidia GeForce | GeForce RTX 3060 |
| Type | Nvidia GeForce |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | Yes |
| Release Year | 2021 |
| Cooling | Active |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| Stream Processors/CUDA Cores | 3584 pcs |
| No. of Fans | 3 |
| GPU Clock Speed | 1837 MHz |
| VR support (Virtual Reality) | Yes |
Connections | |
| PCIe Version | 4.0 |
| Connections | DisplayPort, HDMI |
| Number of DisplayPort | 2 pcs |
| DisplayPort Version | 1.4, 1.4a |
| HDMI Version | 2.1 |
| No. of HDMI | 2 pcs |
Display | |
| Resolution (max) | 7680x4320 pixels |
| Display Support | 4 |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-22 |
Memory | |
|---|---|
| Memory Size | 12 GB |
| Memory Clock | 15000 MHz |
| Memory Bus | 192 bit |
| Memory Type | GDDR6 |
Power Supply | |
| Recommended PSU | 550W |
| Power Connector | 1x8-Pin |
Compatibility | |
| Nvidia SLI | No |
| OpenGL | 4.6 |
| DirectX | 12.0 |
| AMD Crossfire | No |
| NVLink | No |
| Vulkan | Yes |
Measures | |
| Low Profile | No |
| Width | 116.0 mm |
| Height | 41.0 mm |
| Length | 280.0 mm |
| Number of Slots | 2.0 pcs |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .