Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

The GeForce GTX 1050 Ti graphics card from Biostar could be just the thing you need to give your gaming rig an extra boost. This graphics card is fitted with a 4 GB memory of the G
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Biostar GeForce GTX 1050 Ti DVI Displayport HDMI 4GB GDDR5, so the data shown are historical prices.
The graphics card is the part of the computer that gives you a good visual experience. It's not exactly as easy as going into the store and buying the first graphics card you see, you need to be doubly sure that it will meet your requirements.
Nvidia GeForce graphics cards are truly on the higher end of the spectrum, so if you're willing to spend that amount of money, you'll be all set. Furthermore, it has a 4 GB GDDR5 memory.
This is a top-ranked graphics card in terms of popularity on PriceRunner at the moment and GeForce GTX 1050 Ti DVI Displayport HDMI 4GB GDDR5 costs £. The price is below average for the category, which makes this graphics card a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Biostar GeForce GTX 1050 Ti DVI Displayport HDMI 4GB GDDR5 |
| Brand | Biostar |
Series | |
| Nvidia GeForce | GeForce GTX 1050 Ti |
| Type | Nvidia GeForce |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | No |
| Cooling | Active |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| Stream Processors/CUDA Cores | 768 pcs |
| No. of Fans | 2 |
| GPU Clock Speed | 1291 MHz |
| VR support (Virtual Reality) | No |
| GPU Clock Speed Boost | 1392 MHz |
Memory | |
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Clock | 7008 MHz |
| Memory Bus | 128 bit |
| Memory Type | GDDR5 |
Power Supply | |
| Recommended PSU | 250W |
Connections | |
|---|---|
| PCIe Version | 3.0 |
| Connections | DisplayPort |
| Number of DisplayPort | 1 pcs |
| Number of DVI | 1 pcs |
| DisplayPort Version | 1.4a |
| No. of HDMI | 1 pcs |
Compatibility | |
| Nvidia SLI | No |
| DirectX | 12.0 |
| AMD Crossfire | No |
| NVLink | No |
| Vulkan | No |
Measures | |
| Width | 127.0 mm |
| Height | 45.0 mm |
| Length | 195.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-04-24 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .