Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

The GeForce RTX 4060 graphics card from Zotac could be just the thing you need to give your gaming rig an extra boost. The memory of the card amounts to 8 GB and is of the GDDR6 ty
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Zotac GAMING GeForce RTX 4060 Twin Edge HDMI 3xDP 8GB GDDR6 is £278.99. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
If you want high resolution in your games, then that increases the demand on your graphics card. It's not exactly as easy as going into the store and buying the first graphics card you see, you need to be doubly sure that it will meet your requirements.
If you are looking for top-level performance, you can hardly go wrong with a Nvidia GeForce graphics card. They might not come cheap, but you'll hardly be lacking in performance. It takes up two slots in your computer case, so check if you have the space required.
GAMING GeForce RTX 4060 Twin Edge HDMI 3xDP 8GB GDDR6 costs £279 and is one of the very most popular graphics cards on PriceRunner. The price is below average for the category, which makes this graphics card a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Zotac GAMING GeForce RTX 4060 Twin Edge HDMI 3xDP 8GB GDDR6 |
| Brand | Zotac |
Series | |
| Nvidia GeForce | GeForce RTX 4060 |
| Type | Nvidia GeForce |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | No |
| Cooling | Active |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| Stream Processors/CUDA Cores | 3072 pcs |
| No. of Fans | 2 |
| VR support (Virtual Reality) | No |
| GPU Clock Speed Boost | 2460 MHz |
Connections | |
| PCIe Version | 4.0 |
| Connections | DisplayPort, HDMI |
| Number of DisplayPort | 3 pcs |
| DisplayPort Version | 1.4a |
| No. of HDMI | 1 pcs |
Display | |
| Resolution (max) | 7680x4320 pixels |
Power Supply | |
| Recommended PSU | 500W |
| Power Connector | 1x8-Pin |
Memory | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Clock | 17000 MHz |
| Memory Bus | 128 bit |
| Memory Type | GDDR6 |
Compatibility | |
| Nvidia SLI | No |
| OpenGL | 4.6 |
| DirectX | 12.0 |
| AMD Crossfire | No |
| NVLink | No |
| Vulkan | No |
Measures | |
| Low Profile | No |
| Width | 122.7 mm |
| Height | 43.1 mm |
| Length | 221.4 mm |
| Number of Slots | 2.0 pcs |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-07-29 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .