Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Sapphire Sapphire Radeon RX 7800 XT NITRO+ 2 x HDMI 2 x DP 16GB could be just the thing you need to give your gaming rig an extra boost. The memory of the card amounts to 16 GB and
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Sapphire Radeon RX 7800 XT NITRO+ 2xHDMI 2xDP 16GB is £572.05. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
If you want high resolution in your games, then that increases the demand on your graphics card. The number of products available on the market today is just staggering, and you should be able to find that that suits your needs.
If you feel you need to compromise on your ambition of getting an AMD Radeon or Nvidia GeForce because of the price, then this card might be something you want to consider. The 16 GB GDDR6 memory works to ensure that everything runs smoothly.
If you compare prices on Sapphire Radeon RX 7800 XT NITRO+ 2 x HDMI 2 x DP 16GB on PriceRunner, you will find that it currently costs $572. The price is below average for the category, which makes this graphics card a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Sapphire Radeon RX 7800 XT NITRO+ 2xHDMI 2xDP 16GB |
| Brand | Sapphire |
Series | |
| AMD Radeon | Radeon RX 7800 XT |
| Type | AMD Radeon |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | No |
| Release Year | 2023 |
| Cooling | Active |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| Stream Processors/CUDA Cores | 3840 pcs |
| No. of Fans | 3 |
| VR support (Virtual Reality) | No |
| GPU Clock Speed Boost | 2565 MHz |
Connections | |
| PCIe Version | 4.0 |
| Connections | DisplayPort, HDMI |
| Number of DisplayPort | 2 pcs |
| Number of DVI | 0 pcs |
| DisplayPort Version | 2.1 |
| HDMI Version | 2.1 |
| No. of HDMI | 2 pcs |
Display | |
| Resolution (max) | 7680x4320 pixels |
Memory | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Bus | 256 bit |
| Memory Type | GDDR6 |
Power Supply | |
| Power Connector | 2x8-Pin |
Compatibility | |
| Nvidia SLI | No |
| OpenGL | 4.6 |
| DirectX | 12.0 |
| AMD Crossfire | No |
| NVLink | No |
| Vulkan | No |
Measures | |
| Low Profile | No |
| Width | 61.6 mm |
| Height | 134.9 mm |
| Length | 320.0 mm |
| Number of Slots | 3.0 pcs |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-09-07 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .