Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This ASUS graphics card is one option for you if you're upgrading your computer. It has a 16 GB GDDR6 memory. You'll need 2.47 slots in your computer case to mount this card.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for ASUS Dual Radeon RX 7800 XT OC Edition HDMI 3xDP 16GB GDDR6 is £599.99. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
The graphics card is the part of the computer that ensures that you can get all the way up to maximum resolution. There are plenty of graphics card to choose from, so make sure you do your research to determine which one is right for you.
AMD Radeon graphics cards are truly on the higher end of the spectrum, so if you're willing to spend that amount of money, you'll be all set. As for the memory, this has a GDDR6 memory clocking in at 16 GB.
This is a top-ranked graphics card in terms of popularity on PriceRunner at the moment and Dual Radeon RX 7800 XT OC Edition HDMI 3xDP 16GB GDDR6 costs £600. The price is below average for the category, which makes this graphics card a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | ASUS Dual Radeon RX 7800 XT OC Edition HDMI 3xDP 16GB GDDR6 |
| Brand | ASUS |
Series | |
| AMD Radeon | Radeon RX 7800 XT |
| Type | AMD Radeon |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | Yes |
| Cooling | Active |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| Stream Processors/CUDA Cores | 3840 pcs |
| No. of Fans | 2 |
| VR support (Virtual Reality) | No |
| GPU Clock Speed Boost | 2520 MHz |
Connections | |
| PCIe Version | 4.0 |
| Connections | DisplayPort, HDMI |
| Number of DisplayPort | 3 pcs |
| DisplayPort Version | 2.1 |
| HDMI Version | 2.1 |
| No. of HDMI | 1 pcs |
Display | |
| Resolution (max) | 7680x4320 pixels |
| Display Support | 4 |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-01-12 |
Memory | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Clock | 19500 MHz |
| Memory Bus | 256 bit |
| Memory Type | GDDR6 |
Power Supply | |
| Recommended PSU | 750W |
| Power Connector | 2x8-Pin |
Compatibility | |
| Nvidia SLI | No |
| OpenGL | 4.6 |
| AMD Crossfire | No |
| NVLink | No |
| Vulkan | No |
Measures | |
| Low Profile | No |
| Width | 49.3 mm |
| Height | 133.9 mm |
| Length | 279.9 mm |
| Number of Slots | 2.47 pcs |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .