Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This Powercolor graphics card might be a good choice if you're building a gaming PC. This graphics card is fitted with a 12 GB memory of the GDDR6 type. You'll need three slots in
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Powercolor Fighter AMD Radeon RX 7700 XT HDMI 3xDP 12GB is £419.99. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
If you play a lot of games, then your computer should have good components to match the requirements of the game. There are plenty of graphics card to choose from, so make sure you do your research to determine which one is right for you.
AMD Radeon graphics cards are truly on the higher end of the spectrum, so if you're willing to spend that amount of money, you'll be all set. As for the memory, this has a GDDR6 memory clocking in at 12 GB.
This is one of the most popular graphics cards on PriceRunner at the moment and Fighter AMD Radeon RX 7700 XT HDMI 3xDP 12GB costs £420. The price is below average for the category, which makes this graphics card a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Powercolor Fighter AMD Radeon RX 7700 XT HDMI 3xDP 12GB |
| Brand | Powercolor |
Series | |
| AMD Radeon | Radeon RX 7700 XT |
| Type | AMD Radeon |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | No |
| Release Year | 2023 |
| Cooling | Active |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| Stream Processors/CUDA Cores | 3456 pcs |
| No. of Fans | 3 |
| VR support (Virtual Reality) | No |
| GPU Clock Speed Boost | 2584 MHz |
Connections | |
| PCIe Version | 4.0 |
| Connections | DisplayPort, HDMI |
| Number of DisplayPort | 3 pcs |
| Number of DVI | 0 pcs |
| DisplayPort Version | 2.1 |
| HDMI Version | 2.1 |
| No. of HDMI | 1 pcs |
Display | |
| Resolution (max) | 7680x4320 pixels |
Memory | |
|---|---|
| Memory Size | 12 GB |
| Memory Bus | 192 bit |
| Memory Type | GDDR6 |
Power Supply | |
| Power Connector | 2x8-Pin |
Compatibility | |
| Nvidia SLI | No |
| OpenGL | 4.6 |
| DirectX | 12.0 |
| AMD Crossfire | No |
| NVLink | No |
| Vulkan | No |
Measures | |
| Low Profile | No |
| Width | 128.0 mm |
| Height | 50.0 mm |
| Length | 303.0 mm |
| Number of Slots | 3.0 pcs |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-09-21 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .