Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

GeForce RTX 3050
PC Upgrade
ASUS NVIDIA GeForce RTX 3050 LP BRK 6GB OC Graphics Card
Or 3 interest-free payments of £69.68/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for ASUS GeForce RTX 3050 Low Profile OC HDMI DP 6GB GDDR6 is £209.06. This is currently the cheapest offer among 13 stores.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | ASUS GeForce RTX 3050 Low Profile OC HDMI DP 6GB GDDR6 |
| Brand | ASUS |
Series | |
| Nvidia GeForce | GeForce RTX 3050 |
| Type | Nvidia GeForce |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | No |
| Cooling | Active |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| Stream Processors/CUDA Cores | 2304 pcs |
| No. of Fans | 2 |
| VR support (Virtual Reality) | No |
| GPU Clock Speed Boost | 1507 MHz |
Connections | |
| PCIe Version | 4.0 |
| Connections | DisplayPort, HDMI |
| Number of DisplayPort | 1 pcs |
| Number of DVI | 1 pcs |
| DisplayPort Version | 1.4a |
| HDMI Version | 2.1 |
| No. of HDMI | 1 pcs |
Display | |
| Resolution (max) | 7680x4320 pixels |
Memory | |
|---|---|
| Memory Size | 6 GB |
| Memory Bus | 96 bit |
| Memory Type | GDDR6 |
Power Supply | |
| Recommended PSU | 450W |
Compatibility | |
| Nvidia SLI | No |
| OpenGL | 4.6 |
| AMD Crossfire | No |
| NVLink | No |
| Vulkan | No |
Measures | |
| Low Profile | No |
| Width | 69.0 mm |
| Height | 40.0 mm |
| Length | 182.0 mm |
| Number of Slots | 2.0 pcs |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-02-07 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .