Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

MSI GeForce RTX 3050 LP 6G OC Grafikkort could be just the thing you need to give your gaming rig an extra boost. It has an 8 GB GDDR6 memory.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for MSI GeForce RTX 3050 LP 6G OC 2xHDMI DisplayPort 6GB GDDR6 is £170.99. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
If you are after gaming performance, then you should go for a properly good graphics card. There are plenty of graphics card to choose from, so make sure you do your research to determine which one is right for you.
Just because it's not an AMD Radeon or an Nvidia GeForce doesn't mean it's not good. If you happen to find this at a good price it could absolutely be a good alternative. As for the memory, this has a GDDR6 memory clocking in at 8 GB.
This is one of the most popular graphics cards on PriceRunner at the moment and GeForce RTX 3050 LP 6G OC Grafikkort costs £171. The price is below average for the category, which makes this graphics card a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | MSI GeForce RTX 3050 LP 6G OC 2xHDMI DisplayPort 6GB GDDR6 |
| Brand | MSI |
Series | |
| Nvidia GeForce | GeForce RTX 3050 |
| Type | Nvidia GeForce |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | Yes |
| Cooling | Active |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| Stream Processors/CUDA Cores | 2304 pcs |
| No. of Fans | 2 |
| VR support (Virtual Reality) | No |
| GPU Clock Speed Boost | 1492 MHz |
Connections | |
| PCIe Version | 4.0 |
| Connections | DisplayPort, HDMI |
| Number of DisplayPort | 1 pcs |
| DisplayPort Version | 1.4a |
| HDMI Version | 2.1 |
| No. of HDMI | 2 pcs |
Display | |
| Resolution (max) | 7680x4320 pixels |
| Display Support | 3 |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-02-08 |
Memory | |
|---|---|
| Memory Size | 6 GB |
| Memory Clock | 14000 MHz |
| Memory Bus | 96 bit |
| Memory Type | GDDR6 |
Power Supply | |
| Recommended PSU | 300W |
| Power Connector | 1x16-pin |
Compatibility | |
| Nvidia SLI | No |
| OpenGL | 4.6 |
| DirectX | 12.0 |
| AMD Crossfire | No |
| NVLink | No |
| Vulkan | No |
Measures | |
| Low Profile | No |
| Width | 69.0 mm |
| Height | 42.0 mm |
| Length | 174.0 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .