Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

GeForce RTX 3050
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for MSI GeForce RTX 3050 VENTUS 2X XS OC HDMI DP 8GB is £195.99. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | MSI GeForce RTX 3050 VENTUS 2X XS OC HDMI DP 8GB |
| Brand | MSI |
Series | |
| Nvidia GeForce | GeForce RTX 3050 |
| Type | Nvidia GeForce |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | Yes |
| Release Year | 2024 |
| Cooling | Active |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| Stream Processors/CUDA Cores | 2560 pcs |
| No. of Fans | 2 |
| VR support (Virtual Reality) | No |
| GPU Clock Speed Boost | 1807 MHz |
Connections | |
| PCIe Version | 4.0 |
| Connections | DisplayPort, DVI, HDMI |
| Number of DisplayPort | 1 pcs |
| Number of DVI | 1 pcs |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| HDMI Version | 2.1 |
| No. of HDMI | 1 pcs |
Display | |
| Resolution (max) | 7680x4320 pixels |
Memory | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Bus | 128 bit |
| Memory Type | GDDR6 |
Power Supply | |
| Power Connector | 1x6-Pin |
Compatibility | |
| Nvidia SLI | No |
| OpenGL | 4.6 |
| DirectX | 12.0 |
| AMD Crossfire | No |
| NVLink | No |
| Vulkan | No |
Measures | |
| Low Profile | No |
| Width | 112.0 mm |
| Height | 45.0 mm |
| Length | 205.0 mm |
| Number of Slots | 2.0 pcs |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-12-05 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .