Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

ASUS GeForce GTX 1660 Super is one option for you if you're upgrading your computer. You also get a 1.53 GHz GPU clock speed. It has a 6 GB GDDR6 memory.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for ASUS GeForce GTX 1660 Super Phoenix OC HDMI DP 6GB is £257.48. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
To maximise the performance of the graphics card, you should make sure your other components are equally powerful. It's not exactly as easy as going into the store and buying the first graphics card you see, you need to be doubly sure that it will meet your requirements.
If you are looking for top-level performance, you can hardly go wrong with a Nvidia GeForce graphics card. They might not come cheap, but you'll hardly be lacking in performance. The maximum clock speed of the GPU is 1.53 GHz. This card also lets you play VR games.
If you compare prices on ASUS GeForce GTX 1660 Super Phoenix OC HDMI DP 6GB on PriceRunner, you will find that it currently costs $257. It has a good average review score of 4.1 out of 5, and it's features make it a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | ASUS GeForce GTX 1660 Super Phoenix OC HDMI DP 6GB |
| Brand | ASUS |
Series | |
| Nvidia GeForce | GeForce GTX 1660 Super |
| Type | Nvidia GeForce |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | Yes, No |
| Cooling | Active |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| Stream Processors/CUDA Cores | 1408 pcs |
| No. of Fans | 2 |
| GPU Clock Speed | 1530 MHz |
| VR support (Virtual Reality) | Yes, No |
| GPU Clock Speed Boost | 1830 MHz |
Connections | |
| PCIe Version | 3.0 |
| Connections | USB-C, DisplayPort, DVI, HDMI |
| Number of DisplayPort | 1 pcs |
| Number of DVI | 1 pcs |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| HDMI Version | 2.0b |
| No. of HDMI | 1 pcs |
Display | |
| Resolution (max) | 7680x4320 pixels |
| Display Support | 3 |
Memory | |
|---|---|
| Memory Size | 6 GB |
| Memory Clock | 14002 MHz |
| Memory Bus | 192 bit |
| Memory Type | GDDR6 |
Power Supply | |
| Recommended PSU | 450W |
| Power Connector | 1x8-Pin |
Compatibility | |
| Nvidia SLI | No |
| OpenGL | 4.6 |
| DirectX | 12.0 |
| AMD Crossfire | No |
| NVLink | No |
| Vulkan | Yes |
Measures | |
| Low Profile | No |
| Width | 39.0 mm |
| Height | 121.0 mm |
| Length | 174.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-11-01 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .