Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This Gigabyte graphics card is one option for you if you're upgrading your computer. You also get a 1.71 GHz GPU clock speed. The GDDR6 memory clocks in at 4 GB.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Gigabyte GeForce GTX 1650 D6 Windforce OC HDMI DP 4GB is £232.79. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
The graphics card is the part of the computer that gives you a good visual experience. It's not exactly as easy as going into the store and buying the first graphics card you see, you need to be doubly sure that it will meet your requirements.
Nvidia GeForce graphics cards are truly on the higher end of the spectrum, so if you're willing to spend that amount of money, you'll be all set. The maximum clock speed of the GPU is 1.71 GHz.
If you compare prices on Gigabyte GeForce GTX 1650 D6 Windforce OC HDMI DP 4GB on PriceRunner, you will find that it currently costs $233. It has a good average review score of 4.5 out of 5, and it's features make it a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Gigabyte GeForce GTX 1650 D6 Windforce OC HDMI DP 4GB |
| Brand | Gigabyte |
Series | |
| Nvidia GeForce | GeForce GTX 1650 |
| Type | Nvidia GeForce |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | Yes |
| Release Year | 2021 |
| Cooling | Active |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| Stream Processors/CUDA Cores | 896 pcs |
| No. of Fans | 2 |
| GPU Clock Speed | 1710 MHz |
Connections | |
| PCIe Version | 3.0 |
| Connections | DisplayPort, DVI, HDMI |
| Number of DisplayPort | 1 pcs |
| Number of DVI | 1 pcs |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| HDMI Version | 2.0b |
| No. of HDMI | 1 pcs |
Display | |
| Resolution (max) | 7680x4320 pixels |
| Display Support | 3 |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-05-18 |
Memory | |
|---|---|
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Clock | 12000 MHz |
| Memory Bus | 128 bit |
| Memory Type | GDDR6 |
Power Supply | |
| Recommended PSU | 300W |
| Power Connector | 1x6-Pin |
Compatibility | |
| Nvidia SLI | No |
| OpenGL | 4.6 |
| DirectX | 12.0 |
| AMD Crossfire | No |
| NVLink | No |
| Vulkan | Yes |
Measures | |
| Low Profile | Yes |
| Width | 112.0 mm |
| Height | 36.0 mm |
| Length | 191.0 mm |
| Number of Slots | 2.0 pcs |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .