Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Gigabyte GeForce RTX 3090 might be a good choice if you're building a gaming PC. The memory of the card amounts to 24 GB and is of the GDDR6X type. The GPU clock speed of this card
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Gigabyte GeForce RTX 3090 Turbo 2xHDMI 2xDP 24GB is £1,429.90. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
If you play a lot of games, then your computer should have good components to match the requirements of the game. The number of products available on the market today is just staggering, and you should be able to find that that suits your needs.
It can hardly be argued that Nvidia GeForce graphics cards are cheap, but they have a performance that could be said to rival most competitors. As for the clock speed, it amounts to 1.70 GHz.
This is one of the most popular graphics cards on PriceRunner at the moment and Gigabyte GeForce RTX 3090 Turbo 2xHDMI 2xDP 8GB costs £1430. The price is above average for the category, which combined with all its features makes it a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Gigabyte GeForce RTX 3090 Turbo 2xHDMI 2xDP 24GB |
| Brand | Gigabyte |
Series | |
| Nvidia GeForce | GeForce RTX 3090 |
| Type | Nvidia GeForce |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | No |
| Release Year | 2020 |
| Cooling | Active |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| Stream Processors/CUDA Cores | 10496 pcs |
| No. of Fans | 1 |
| VR support (Virtual Reality) | No |
| GPU Clock Speed Boost | 1695 MHz |
Connections | |
| PCIe Version | 4.0 |
| Connections | DisplayPort, HDMI |
| Number of DisplayPort | 2 pcs |
| Number of DVI | 0 pcs |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| HDMI Version | 2.1 |
| No. of HDMI | 2 pcs |
Display | |
| Resolution (max) | 7680x4320 pixels |
Memory | |
|---|---|
| Memory Size | 24 GB |
| Memory Bus | 384 bit |
| Memory Type | GDDR6X |
Power Supply | |
| Power Connector | 2x8-Pin |
Compatibility | |
| Nvidia SLI | Yes |
| OpenGL | 4.6 |
| DirectX | 12.0 |
| AMD Crossfire | Yes |
| NVLink | Yes |
| Vulkan | No |
Measures | |
| Low Profile | No |
| Width | 111.0 mm |
| Height | 40.0 mm |
| Length | 267.0 mm |
| Number of Slots | 2.0 pcs |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-10-13 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .