Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Graphing Calculator, Battery Operated, Programmable, Equation Solver, Complex Functions, Display: Monochrome, :
Lowest price for Casio FX-7400GIII is £53.61. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Casio FX-7400GIII |
| Brand | Casio |
Product Properties | |
| Features | Complex Functions, Programmable, Equation Solver, Battery Operated |
| Display | Monochrome |
| Connectors | Calculator -> Computer -> Calculator, Calculator -> Calculator |
| Type | Graphing Calculator |
| Graphing Features | Polar Graphs, Rectangular Graphs, Parametric Graphs, Differential Equations |
| Display Characters per line | 21 |
| Number of Display Lines | 8 |
Display | |
| Screen Resolution | 64x128 |
Power Source | |
|---|---|
| Type of Battery | AAA (LR03) |
| No. of Batteries | 4 pcs |
| Battery Life | 230.0 h |
Measures | |
| Weight | 190.0 g |
| Height | 1.87 cm |
| Depth | 17.55 cm |
| Width | 8.35 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-05-10 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .