Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
Portable, Air flow: 325m3/h, Cooling capacity: 2.6 kW, Max. Operating area: 26m², Refrigerant(s): R290
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Meaco MC Series 9000, so the data shown are historical prices.
Product | |
|---|---|
| Product name | Meaco MC Series 9000 |
| Brand | Meaco |
| Type | Air Conditioners |
Energy Facts | |
| Energy Class | A |
| Energy Consumtion | 1003 W |
Measures | |
| Weight | 23.5 kg |
| Width | 35.0 cm |
| Depth | 34.8 cm |
| Height | 70.1 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-06-19 |
Product Properties | |
|---|---|
| Functions | Cooling Functionality |
| Cooling Capacity | 2.6 kW |
| Refrigerant | R290 |
| Features | Portable, Display, Timer, Hose Connection, Remote Control |
| Air Flow Volume | 325.0 m3/h |
| Cooling Capacity (BTU/h) | 9000.0 BTU/h |
| Noise Level (max) | 54 dB |
| Operating Area (m²) | 26.0 m² |
| Refrigerant Amount | 180.0 g |
| Fan Speed Levels | 2 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .