Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This ceiling lamp from Eglo has an IP20 rating. This lamp is mainly intended for indoor use and recommended wattage for bulbs is maximum 60W.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Eglo Mars 8026 Ceiling Flush Light ∅ 25cm is £9.96. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Product | |
|---|---|
| Product name | Eglo Mars 8026 Ceiling Flush Light ∅ 25cm |
| Brand | Eglo |
| Type | Ceiling Flush Lights |
Measures | |
| Diameter | 25.0 cm |
| Height | 7.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-11-10 |
Product Properties | |
|---|---|
| Design | Fluorescent Light Fixture |
| Colour | White |
| Indoor or Outdoor Lighting | Indoor Lighting |
| Material | Steel, Metal, Glass, Stainless Steel |
| Energy Class | A |
| IP-Class | IP20, IP44, IP67 |
| Number of Bulbs | 1 Lamps |
| Lamp Socket | E27 |
| Maximum Watt per Light Source | 60.0 W |
| Properties | Dimmable |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .