Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a lamp from David Trubridge which is made up of wood. This pendent lamp should be used indoors and 100W is the maximum recommended wattage for bulbs.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for David Trubridge Floral Pendant Lamp ∅ 80cm is £908.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Product | |
|---|---|
| Product name | David Trubridge Floral Pendant Lamp ∅ 80cm |
| Brand | David Trubridge |
| Type | Pendant Lamps |
Measures | |
| Weight | 1500.0 g |
| Diameter | 80.0 cm |
| Height | 80.0 cm |
| Depth | 80.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2018-04-25 |
Product Properties | |
|---|---|
| Design | Desk Lamp |
| Colour | Aluminium, Turquoise, Blue, White, Green, Pink, Natural, Red, Orange, Black |
| Indoor or Outdoor Lighting | Indoor Lighting |
| Material | Bamboo, Wood, Glass |
| Energy Class | E, A |
| Number of Bulbs | 1 Lamps |
| Lamp Socket | E27 |
| Maximum Watt per Light Source | 100.0 W |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .