Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Salewa Litetrek Pro 2 is £221.89. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
Going camping? Well, you can't very well opt-out on the tent then, can you? There are quite a few different types of tent, this particular one is a tunnel tent. It could be just the thing for you and your family to increase the enjoyment of your excursion.
Even if you're going camping with a couple of friends, there's room for all of you in this tunnel tent given that it fits two people at a time. There are several colours to choose from, for example grey and white.
In short, this product has a lot of things going for it. The current lowest price is £222, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Product | |
|---|---|
| Product name | Salewa Litetrek Pro 2 |
| Brand | Salewa |
| Type | Tents |
Type | |
| Tent Type | Tunnel Tent |
Measures | |
| Weight | 1.7 kg |
| Outside Depth | 260.0 cm |
| Outside Width | 140.0 cm |
| Inside Height | 85.0 cm |
| Inside Width | 120.0 cm |
| Pack Width | 40.0 cm |
| Outside Height | 110.0 cm |
| Pack Depth | 19.0 cm |
| Inside Depth | 210.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2018-07-27 |
Product Properties | |
|---|---|
| No. of Sleeping Places | 2 ppl. |
| Vestibule | Yes |
| Double Walls | Yes |
| Season Tent | 3-season Tent |
| Inside Material | Polyester |
| No. of Entrances | 1 pcs |
| Flysheet Material | Polyester |
| Hydrostatic Head (Outer) | 3000.0 mm |
| Colour | White, Grey |
| Floor Area | 2.52 m² |
| Groundsheet Material | Polyeten |
| Hydrostatic Head (Inner) | 10000.0 mm |
| Material of Tent Pegs | Aluminum |
| Tent Features | Ventilation, Wind Proof, Mosquito Net |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .