Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
-Digital-Edition-FIFA-23.jpg)
A Playstation which has space for 825GB of data. You can watch movies on Ultra HD Blu-Rays on this console. There are three USB-A ports.
-Digital-Edition.jpg)
-Digital-Edition-FIFA-23.jpg)
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Sony PlayStation 5 (PS5) Digital Edition FIFA 23 is £499.99. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
All credit to portable consoles, but having a more permanent such as this one in your home is something else entirely. Pair it with a nice TV that matches the specs on the console and you're good to go!
You can play multiplayer both online and locally, so whatever you feel like on any particular day, you're good to go. The inclusion of three USB-A ports means that you can very easily connect your gamepad via cable or use an external hard drive to give you a bit more storage space.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction. The current lowest price is £500, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Sony PlayStation 5 (PS5) Digital Edition FIFA 23 |
| Brand | Sony |
Product Properties | |
| Included Games | FIFA 23 |
| Collector's Edition | No |
| Available Internet Services | Youtube, Amazon Video, Netflix, Plex, Playstation Plus, HBO Nordic, Twitch, Spotify, Crunchyroll |
| VR/AR Compatibility | Yes |
| Release Year | 2022 |
| Included Accessories | 1 gamepad |
| Internet Compatible | Yes |
| Colour | White |
| Processor | AMD Zen 2 8xCores 3.5GHz |
| Platform | PlayStation 5 |
| Remote Control Support | Yes |
| Wireless Controller Interface | Bluetooth |
| Wired Controller Port | USB port |
| Media Type | Ultra HD Blu-ray |
| Edition | FIFA 23 Edition |
| Portable | No |
| Multiplayer Support | Online, Local |
| Wireless Controller Support | 4 |
| Wired Controller Support | 4 |
| Internal Storage | 825GB |
| Clock Speed | 3.5 GHz |
Picture | |
| HDR | Yes |
| Video Format | 4320p (8K) |
| 3D | No |
Display | |
| Display | No |
| Number of displays | 0 |
| Touchscreen | No |
Memory | |
| RAM | 16 GB |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Connections | |
|---|---|
| HDMI Out | 2.1 |
| VGA Out | No |
| Ethernet Connection | 10/100/1000 |
| Composite Out | No |
| S-Video Out | No |
| HDMI In | No |
| SCART Out | No |
| Digital Optical Out | No |
| USB | Yes |
| No. of USB (total) | 4 pcs |
| S-Video In | No |
| No. of USB-A | 3 pcs |
| No. of USB-C | 1 pcs |
| Component Out | No |
Audio | |
| Surround Sound Formats | DTS-HD High Resolution Audio, DTS-HD Master Audio, DTS:X, Dolby Digital Plus, Dolby Digital 5.1, Dolby TrueHD, DTS 5.1, LPCM |
| Headphone Jack | Yes |
| Integrated Speakers | No |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
Measures | |
| Weight | 3600.0 g |
| Height | 260.0 mm |
| Width | 104.0 mm |
| Depth | 390.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-09-28 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .