Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This game console gives you access to online-based multiplayer games. The games come on memory cards and the box also contains the game No.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Nintendo Switch OLED - Mario Red Edition is £309.99. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
All credit to portable consoles, but having a more permanent such as this one in your home is something else entirely. Pair it with a nice TV that matches the specs on the console and you're good to go!
This might not be the console for you if you prioritize internal storage space, since it can only hold 64GB of data. But if you play just one or a few games at one time, it might do just fine. While there is no support for 4K resolution with this console, there is support for 1080p, which should still provide you with a nice, crisp image.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction. The current lowest price is £310, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Nintendo Switch OLED - Mario Red Edition |
| Brand | Nintendo |
Product Properties | |
| Included Games | No |
| Collector's Edition | No |
| Available Internet Services | Nintendo Switch Online Service |
| VR/AR Compatibility | No |
| Release Year | 2023 |
| Included Accessories | 2 gamepads, Gamepad attachment, Consol stand |
| Internet Compatible | Yes |
| Colour | Red |
| Processor | NVIDIA Tegra |
| Backward Compatibility | No |
| Screen Size | 7.0 " |
| Platform | Nintendo Switch |
| Remote Control Support | No |
| Wireless Controller Interface | Bluetooth |
| Wired Controller Port | USB port |
| Console Linking | Via Built-in Wi-Fi, Via Local Area Network (LAN), Via Wireless Network Adapter |
| Media Type | Memory card |
| Edition | Red Edition |
| Portable | Yes |
| Multiplayer Support | Online, Local |
| Wireless Controller Support | 2, 8 |
| Wired Controller Support | No |
| Internal Storage | 64GB |
| Clock Speed | 1.02 GHz |
Communication | |
| GPS | No |
Camera | |
| Integrated Camera | No |
| Camera Flash/Lamp | No |
Picture | |
| HDR | No |
| Video Format | 1080p (Full HD) |
| 3D | No |
Display | |
| Screen Resolution | 1280x720 (HD) |
| Display | Yes |
| Number of displays | 1 |
| Touchscreen | Yes |
Memory | |
| RAM | 4 GB |
Connections | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes (HDMI version unknown) |
| VGA Out | No |
| Ethernet Connection | 10/100/1000 |
| Composite Out | No |
| S-Video Out | Yes |
| HDMI In | Yes (HDMI version unknown) |
| SCART Out | No |
| Digital Optical Out | No |
| USB | Yes |
| No. of USB (total) | 1 pcs |
| S-Video In | No |
| No. of USB-A | 0 pcs |
| No. of USB-C | 1 pcs |
| Component Out | No |
Audio | |
| Surround Sound | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Integrated Speakers | 2.0 (Stereo) |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| NFC | Yes |
| Bluetooth Version | 4.1 |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
Power Source | |
| Power Source | Rechargeable Battery, AC Mains |
| Battery Capacity | 4310 mAh |
| Battery Life | 9.0 h |
| Rechargeable Battery | Yes |
Measures | |
| Weight | 420.0 g |
| Height | 102.0 mm |
| Width | 242.0 mm |
| Depth | 13.9 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-09-16 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .