Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

32GB Internal Storage, Includes Animal Crossing: New Horizons
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Nintendo Switch Lite Animal Crossing: New Horizons Isabelle Aloha Edition -Red, so the data shown are historical prices.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Nintendo Switch Lite Animal Crossing: New Horizons Isabelle Aloha Edition -Red |
| Brand | Nintendo |
Product Properties | |
| Included Games | Animal Crossing: New Horizons |
| Collector's Edition | No |
| Available Internet Services | Youtube, Amazon Video, Netflix, Twitch, Web Browser, Crunchyroll |
| VR/AR Compatibility | No |
| Release Year | 2023 |
| Internet Compatible | Yes |
| Colour | Red |
| Processor | NVIDIA Custom Tegra |
| Backward Compatibility | No |
| Screen Size | 3.5 " |
| Platform | Nintendo Switch Lite |
| Remote Control Support | No |
| Console Linking | Via Built-in Wi-Fi, Via Local Area Network (LAN) |
| Media Type | Blu-ray |
| Edition | Isabelle Aloha Edition |
| Portable | No |
| Multiplayer Support | Online, Local |
| Internal Storage | 32GB |
Communication | |
| GPS | No |
Camera | |
| Integrated Camera | No |
Picture | |
| HDR | No |
| 3D | No |
Display | |
| Screen Resolution | 1280x720 (HD) |
| Display | Yes |
| Touchscreen | Yes |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-09-26 |
Connections | |
|---|---|
| HDMI Out | No |
| VGA Out | No |
| Ethernet Connection | No |
| Composite Out | No |
| S-Video Out | No |
| HDMI In | No |
| SCART Out | No |
| Digital Optical Out | No |
| USB | Yes |
| No. of USB (total) | 1 pcs |
| S-Video In | No |
| No. of USB-A | 0 pcs |
| No. of USB-C | 1 pcs |
| Component Out | No |
Audio | |
| Surround Sound | Yes |
| Surround Sound Formats | Dolby Digital Plus, Dolby Digital 5.1, Dolby TrueHD, DTS 5.1 |
| Headphone Jack | Yes |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 4.1 |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
Power Source | |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Battery Capacity | 3750 mAh |
| Rechargeable Battery | Yes |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .