• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances
Escada Turquoise Summer EdT 50ml

Escada Turquoise Summer EdT 50ml

Compare
Whether you're going to work or a formal gathering, this fragrance from Escada might be the thing for you. This particular fragrance is first and foremost aimed towards women.

·

Popularity

5032

in

Eau de Toilette
From 3 payments of £17.75/mo. with

Perfume Shopping

Escada Turquoise Summer EDT Spray 50ml
Free shipping, 2-3 days
£53.26

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Related products

Show all
We have picked out a selection of products that might interest you.
Elizabeth Taylor White Diamonds EdT 100ml
Elizabeth Taylor White Diamonds EdT 100ml
£20
£200.00/L
Cacharel Noa EdT 100ml
Cacharel Noa EdT 100ml
£25.49
£254.90/L
Versace Bright Crystal EdT 50ml
Versace Bright Crystal EdT 50ml
£37.99
£759.80/L
Tommy Hilfiger Girl EdT 100ml
Tommy Hilfiger Girl EdT 100ml
£22.22
£222.20/L
Magie Noire EdT 75ml
Magie Noire EdT 75ml
£48
£640.00/L
Versace Crystal Noir EdT 90ml
Versace Crystal Noir EdT 90ml
£39.96
£444.00/L
Maison Margiela Replica When The Rain Stops EdT 100ml
Maison Margiela Replica When The Rain Stops EdT 100ml
£100.99
£1,009.90/L

Reviews

Product details

Lowest price for Escada Turquoise Summer EdT 50ml is £53.26. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.

Just a slight sprinkle of perfume might be just the thing that makes that little bit of extra difference when you're dressed up and about to go out. Either way, it can't hurt to have a bottle at home in case the situation calls for it.

  • For women
  • Compact 50 ml bottle
  • Made by Escada
  • Eau de toilette

Eau de toilette is a type of fragrance which has a lower concentration of perfume oils and is therefore a bit more delicate than other types. This could be a great option if you want to add some scent, but without it being too overbearing.

While the bottle only holds 50 ml, this could be an advantage if you're looking for something that doesn't come in a gargantuan bottle that'll take up all the space in your bathroom cabinet.

In the category of fragrances, this is at present a top-ranked fragrance in terms of popularity on PriceRunner and right now Turquoise Summer EdT 50ml can be bought for £53. This fragrance has a high review average of 4.58 out of 5 and all its features make it a great purchase.

Compare:

Features

Product

Product nameEscada Turquoise Summer EdT 50ml
BrandEscada
TypeEau de Toilette

Additional Info

Created at PriceRunner2015-08-27

Product Properties

Target GroupWoman
Fragrance FamilyFloral
Volume50.0 ml

Feedback

The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.