• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances
Calvin Klein Encounter EdT 30ml

Calvin Klein Encounter EdT 30ml

Compare
The primary target group for this particular fragrance is men. If you're looking for something light and not too overbearing, this fragrance might suit you.

·

Popularity

1959

in

Eau de Toilette
From 3 payments of £5.66/mo. with
AD

From Cosmetify

Calvin Klein Encounter Eau De Toilette 30ml

£3.95 shipping, 3-4 days
£24.44

Wowcher

Calvin Klein Encounter Eau de Toilette - 30ml Woody Oriental Luxury Aftershave for Men | Wowcher

Lowest price

·£4.99 shipping, 3 days
£16.99

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Related products

Show all
We have picked out a selection of products that might interest you.
Dior Sauvage EdT 200ml
50+
50+ watching
Dior Sauvage EdT 200ml
£134.40
£672.00/L
Rabanne 1 Million EdT 100ml
100+
100+ watching
Rabanne 1 Million EdT 100ml
£39
£390.00/L
Jean Paul Gaultier Le Male EdT 75ml
50+
50+ watching
Jean Paul Gaultier Le Male EdT 75ml
£48.80
£650.67/L
HUGO BOSS Boss Bottled Night EdT 198ml
HUGO BOSS Boss Bottled Night EdT 198ml
£40.95
£206.82/L
Dior Sauvage EdT 100ml
-77%
Dior Sauvage EdT 100ml
£19.92
£199.20/L
Armaf Club De Nuit Intense for Men EdT 105ml
50+
50+ watching
Armaf Club De Nuit Intense for Men EdT 105ml
£24.05
£229.05/L
Joop! Homme EdT 200ml
-12%
Joop! Homme EdT 200ml
£19.52
£97.60/L

Reviews

Product details

Lowest price for Calvin Klein Encounter EdT 30ml is £16.99. This is currently the cheapest offer among 5 stores.

It might be difficult to know which perfume to use and for which occasions. There is a huge selection of products on the market right now, but if you look hard enough and read up on the options, we're sure you'll find something that'll suit you.

  • For men
  • Eau de toilette
  • Made by Calvin Klein
  • Nimble 30 ml bottle

Similarly to other types of fragrances, such as colognes and body mists, this one has a lower concentration of perfume oils and therefore has a scent that is not quite as potent as a parfum, for example.

If you are at all conscious about putting a bottle of fragrance in your checked bag, then you might want to consider this one. It's small enough to be allowed to go in your carry-on.

This is one of the very most popular fragrances on PriceRunner right now and it currently has a lowest price of £17. This fragrance has a high review average of 4.32 out of 5 and all its features make it a great purchase.

Compare:

Features

Product

Product nameCalvin Klein Encounter EdT 30ml
BrandCalvin Klein
TypeEau de Toilette

Additional Info

Created at PriceRunner2015-08-28

Product Properties

GenderMale
Volume30.0 ml

Feedback

The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.