• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances
Chanel Allure Homme EdT 150ml

Chanel Allure Homme EdT 150ml

Compare
This particular fragrance is first and foremost aimed towards men. If you're looking for something light and not too overbearing, this fragrance might suit you.
Compare prices from£130.00to£235.00

·

Popularity

3062

in

Eau de Toilette
From 3 payments of £40.65/mo. with
50 ml£68.00
100 ml£112.00
150 ml£121.95
AD

From Cosmetify

CHANEL Allure Homme Eau De Toilette 150ml

£2.95 shipping, 3-5 days
£155.95

John Lewis & Partners

CHANEL Allure Homme Eau de Toilette Spray

Free shipping, 2-5 days
£130.00

Or 3 payments of £43.33/mo.¹

Cosmetify

CHANEL Allure Homme Eau De Toilette 150ml
£2.95 shipping, 3-5 days
£155.95

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Related products

Show all
We have picked out a selection of products that might interest you.
Dior Sauvage EdT 200ml
50+
50+ watching
Dior Sauvage EdT 200ml
£134.40
£672.00/L
Rabanne 1 Million EdT 100ml
100+
100+ watching
Rabanne 1 Million EdT 100ml
£39
£390.00/L
Jean Paul Gaultier Le Male EdT 75ml
50+
50+ watching
Jean Paul Gaultier Le Male EdT 75ml
£48.80
£650.67/L
HUGO BOSS Boss Bottled Night EdT 198ml
HUGO BOSS Boss Bottled Night EdT 198ml
£40.95
£206.82/L
Dior Sauvage EdT 100ml
-77%
Dior Sauvage EdT 100ml
£19.92
£199.20/L
Armaf Club De Nuit Intense for Men EdT 105ml
50+
50+ watching
Armaf Club De Nuit Intense for Men EdT 105ml
£24.05
£229.05/L
Joop! Homme EdT 200ml
-12%
Joop! Homme EdT 200ml
£19.52
£97.60/L

Reviews

Product details

Lowest price for Chanel Allure Homme EdT 150ml is £130.00. This is currently the cheapest offer among 6 stores.

It might be difficult to know which perfume to use and for which occasions. There is a huge selection of products on the market right now, but if you look hard enough and read up on the options, we're sure you'll find something that'll suit you.

  • 150 ml bottle
  • Made by Chanel
  • Eau de toilette
  • Chanel Allure

This is a fragrance for men from Chanel, an eau de toilette. This is a very light and delicate type of fragrance, and they generally don't last all day. It could, however, still be a good option for you if you're looking for something more "lightweight". This particular fragrance is from the Chanel Allure series.

If you are in the market for a properly large bottle of fragrance, this might not be the best fit for you, with a 150-ml volume.

This is one of the very most popular fragrances on PriceRunner at the moment and it currently has a lowest price of £122. This fragrance has a high review average of 4.52 out of 5 and all its features make it a premium product.

Compare:

Features

Product

Product nameChanel Allure Homme EdT 150ml
BrandChanel
TypeEau de Toilette

Additional Info

Created at PriceRunner2016-01-19

Product Properties

SeriesChanel Allure
GenderMale
Volume150.0 ml

Feedback

The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.