• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances
Dior Fahrenheit Absolute EdT 50ml

Dior Fahrenheit Absolute EdT 50ml

Compare
This fragrance from Christian Dior could work well for a number of occasions. The 50 ml packaging is small enough for you to bring in your carry-on on a plane.

·

Popularity

14224

in

Eau de Toilette
From 3 payments of £77.34/mo. with

OnBuy

4.8(19 ratings)
Dior Fahrenheit Absolute Eau de Toilette Intense Spray 50ml
£3.99 shipping, 2-6 days
£232.04

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Related products

Show all
We have picked out a selection of products that might interest you.
Dior Sauvage EdT 200ml
50+
50+ watching
Dior Sauvage EdT 200ml
£134.40
£672.00/L
Rabanne 1 Million EdT 100ml
100+
100+ watching
Rabanne 1 Million EdT 100ml
£41.40
£414.00/L
Calvin Klein CK One EdT 200ml
50+
50+ watching
Calvin Klein CK One EdT 200ml
£27.65
£138.25/L
Jean Paul Gaultier Le Male EdT 75ml
50+
50+ watching
Jean Paul Gaultier Le Male EdT 75ml
£48.80
£650.67/L
HUGO BOSS Boss Bottled Night EdT 198ml
HUGO BOSS Boss Bottled Night EdT 198ml
£40.95
£206.82/L
Rabanne Invictus EdT 100ml
100+
100+ watching
Rabanne Invictus EdT 100ml
£59.99
£599.90/L
Joop! Homme EdT 200ml
Joop! Homme EdT 200ml
£22.12
£110.60/L

Product details

Lowest price for Dior Fahrenheit Absolute EdT 50ml is £232.04. This is currently the cheapest offer among 2 stores.

Just a slight sprinkle of perfume might be just the thing that makes that little bit of extra difference when you're dressed up and about to go out. Either way, it can't hurt to have a bottle at home in case the situation calls for it.

  • For men
  • Christian Dior Fahrenheit
  • Eau de toilette
  • Nimble 50 ml bottle

If you are at all conscious about putting a bottle of fragrance in your checked bag, then you might want to consider this one. It's small enough to be allowed to go in your carry-on.

This Christian Dior fragrance is of the type eau de toilette. This is a very light and delicate type of fragrance, and they generally don't last all day. It could, however, still be a good option for you if you're looking for something more "lightweight". This particular fragrance is from the Christian Dior Fahrenheit series.

This is one of the very most popular fragrances on PriceRunner right now and it currently has a lowest price of £232. The price is above average for the category, which combined with all its features make this fragrance a premium product.

Compare:

Features

Product

Product nameDior Fahrenheit Absolute EdT 50ml
BrandDior
TypeEau de Toilette

Additional Info

Created at PriceRunner2016-02-09

Product Properties

SeriesChristian Dior Fahrenheit
GenderMale
Volume50.0 ml

Feedback

The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.