• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances
Hermès Poivre Samarcande EdT 100ml

Hermès Poivre Samarcande EdT 100ml

Compare
Whether you're going to work or a formal gathering, this Hermès EdT might be the thing for you. The 100-ml packaging is small enough for you to bring in your carry-on on a plane.
Price£270.00

·

Popularity

14052

in

Eau de Toilette
From 3 payments of £90.00/mo. with

John Lewis & Partners

Hermès Hermessence Poivre Samarcande Eau de Toilette

Free shipping, 2-5 days
£270.00

Or 3 payments of £90.00/mo.¹

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Related products

Show all
We have picked out a selection of products that might interest you.
Calvin Klein CK One EdT 200ml
50+
50+ watching
Calvin Klein CK One EdT 200ml
£25.95
£129.75/L
Maison Margiela Replica By The Fireplace EdT 100ml
50+
50+ watching
Maison Margiela Replica By The Fireplace EdT 100ml
£85.35
£853.50/L
Calvin Klein CK Be EdT 200ml
Calvin Klein CK Be EdT 200ml
£22.98
£114.90/L
Prada L'Homme EdT 50ml
Prada L'Homme EdT 50ml
£52
£1,040.00/L
Escentric Molecules Molecule 01 EdT 100ml
200+
200+ watching
Escentric Molecules Molecule 01 EdT 100ml
£120.40
£1,204.00/L
Calvin Klein CK One EdT 50ml
Calvin Klein CK One EdT 50ml
£11.99
£239.80/L
Maison Margiela Replica By The Fireplace EdT 30ml
Maison Margiela Replica By The Fireplace EdT 30ml
£49.60
£1,653.33/L

Product details

Lowest price for Hermès Poivre Samarcande EdT 100ml is £270.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.

Just a slight sprinkle of perfume might be just the thing that makes that little bit of extra difference when you're dressed up and about to go out. Either way, it can't hurt to have a bottle at home in case the situation calls for it.

  • Compact 100 ml bottle
  • Eau de toilette
  • For both men and women
  • Made by Hermès

The packing only holds 100 ml of fragrance. This could be an advantage, however, since you can bring it on your carry-on on a plane instead of putting it in your checked bag.

This Hermès fragrance is of the type EdT. Eau de toilette is a type of fragrance which has a lower concentration of perfume oils and is therefore a bit more delicate than other types. This could be a great option if you want to add some scent, but without it being too overbearing.

If you compare this fragrance's price with the rest of the category, then it is more expensive than most other fragrances, but given its features you'd be getting a premium product. This is one of the very most popular fragrances on PriceRunner right now and it currently has a lowest price of £270.

Compare:

Features

Product

Product nameHermès Poivre Samarcande EdT 100ml
BrandHermès
TypeEau de Toilette

Additional Info

Created at PriceRunner2021-10-05

Product Properties

GenderFemale, Male, Unisex
Volume100.0 ml

Feedback

The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.