• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances
Montblanc Legend Red EdP 30ml

Montblanc Legend Red EdP 30ml

Compare
It could be great if you're just looking for a small bottle, given its 30-ml volume. EdP fragrances are slightly less concentrated than normal parfums.

·

Popularity

3670

in

Eau de Parfum
From 3 payments of £6.06/mo. with
AD

From kneepillow.co.uk

Mont Blanc Legend Red Eau de Parfum 30ml Spray

Free shipping, 1-3 days
£45.99

Perfume Click

Mont Blanc Legend Red Eau de Parfum 30ml Spray

Lowest price

·£2.95 shipping, 2-4 days
£18.20

Advertisement

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Related products

Show all
We have picked out a selection of products that might interest you.
Gucci Intense Oud EdP 90ml
50+
50+ watching
Gucci Intense Oud EdP 90ml
£74.90
£832.22/L
Creed Aventus EdP 100ml
200+
200+ watching
Creed Aventus EdP 100ml
£249.99
£2,499.90/L
Montblanc Explorer EdP 100ml
100+
100+ watching
Montblanc Explorer EdP 100ml
£43.95
£439.50/L
Armani Stronger With You Intensely EdP 50ml
200+
200+ watching
Armani Stronger With You Intensely EdP 50ml
£64
£1,280.00/L
Tom Ford Ombré Leather EdP 100ml
100+
100+ watching
Tom Ford Ombré Leather EdP 100ml
£119.75
£1,197.50/L
Emporio Armani Stronger with You Intensely EdP 50ml
Emporio Armani Stronger with You Intensely EdP 50ml
£47.73
£954.60/L
Dior Sauvage EdP 60 ml 60ml
100+
100+ watching
Dior Sauvage EdP 60 ml 60ml
£75.65
£1,260.83/L

Reviews

Product details

Lowest price for Montblanc Legend Red EdP 30ml is £18.20. This is currently the cheapest offer among 12 stores.

Just a slight sprinkle of perfume might be just the thing that makes that little bit of extra difference when you're dressed up and about to go out. Either way, it can't hurt to have a bottle at home in case the situation calls for it.

  • Made by Mont Blanc
  • For men
  • Compact 30 ml bottle
  • Eau de parfum

You're looking at an EdP from Mont Blanc. If you find regular parfums to be a bit too much, then you might want to consider an eau de parfum. While the names might be confusingly similar, the difference is that an eau de parfum has a lower perfume oil concentration.

While the bottle only holds 30 ml, this could be an advantage if you're looking for something that doesn't come in a gargantuan bottle that'll take up all the space in your bathroom cabinet.

The price of this fragrance is below average for the category, so if it has the features you're looking for it could be a great purchase. If you compare prices on Mont Blanc Legend Red EdP 30ml on PriceRunner you will see that the lowest price at the moment is £18.

Compare:

Features

Product

Product nameMontblanc Legend Red EdP 30ml
BrandMontblanc
TypeEau de Parfum

Additional Info

Created at PriceRunner2022-05-05

Product Properties

Target GroupMan
Volume30.0 ml

Feedback

The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.