• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances
The Body Shop Mango Mist 100ml

The Body Shop Mango Mist 100ml

Compare
This The Body Shop body mist could work well for a number of occasions. 100 ml is a small packaging, but that also means you can take it in your carry-on when traveling.

·

Popularity

456

in

Body Mists
From 3 payments of £4.66/mo. with
AD

From OnBuy

Mango Body Mist 100ml

Free shipping, 2-6 days
£18.49

The Body Shop

Mango Body Mist

Lowest price

·£2.99 shipping, 2-3 days
£14.00

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Related products

Show all
We have picked out a selection of products that might interest you.
Sol de Janeiro Brazilian Crush Cheirosa 68 Perfume Mist 240ml
Sol de Janeiro Brazilian Crush Cheirosa 68 Perfume Mist 240ml
£23.50
£97.92/L
Sol de Janeiro Brazilian Crush Cheirosa 40 Body Mist 90ml
Sol de Janeiro Brazilian Crush Cheirosa 40 Body Mist 90ml
£14.30
£158.89/L
Sol de Janeiro Brazilian Crush Cheirosa 68 Perfume Mist 90ml
Sol de Janeiro Brazilian Crush Cheirosa 68 Perfume Mist 90ml
£14.60
£162.22/L
Sol de Janeiro Cheirosa 59 Perfume Mist 90ml
Sol de Janeiro Cheirosa 59 Perfume Mist 90ml
£18.75
£208.33/L
Sol de Janeiro Ipanema Sunrise Cheirosa Perfume Mist Set 120 ml
Sol de Janeiro Ipanema Sunrise Cheirosa Perfume Mist Set 120 ml
£26.25
Sabrina Carpenter Sweet Tooth Cherry Baby Body Mist 236ml
Sabrina Carpenter Sweet Tooth Cherry Baby Body Mist 236ml
£6
£25.42/L
Victoria's Secret Pure Seduction Body Mist 250ml
Victoria's Secret Pure Seduction Body Mist 250ml
£14.95
£59.80/L

Product details

Lowest price for The Body Shop Mango Mist 100ml is £14.00. This is currently the cheapest offer among 5 stores.

Just a slight sprinkle of perfume might be just the thing that makes that little bit of extra difference when you're dressed up and about to go out. Either way, it can't hurt to have a bottle at home in case the situation calls for it.

  • Made by The Body Shop
  • For women
  • Nimble 100 ml bottle
  • Body mist

While the bottle only holds 100 ml, this could be an advantage if you're looking for something that doesn't come in a gargantuan bottle that'll take up all the space in your bathroom cabinet.

This The Body Shop fragrance is a body mist. The perfume oil concentration in body mists is just between one and three percent, whereas an eau de parfum, for example, can have as much as 20 percent. This makes body mists an alternative for someone looking for a scent that's not quite as potent and more delicate.

In the category of fragrances, this is at present a top-ranked fragrance in terms of popularity on PriceRunner and right now the lowest price is £14. If we compare the price of this fragrance with the rest of the category we will find that it is below average, which makes Mango Mist a good purchase.

Compare:

Features

Product

Product nameThe Body Shop Mango Mist 100ml
BrandThe Body Shop
TypeBody Mists

Additional Info

Created at PriceRunner2022-08-27

Product Properties

GenderFemale
Volume100.0 ml

Feedback

The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.