• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances
Clean Classic Nordic Light EdP 30ml

Clean Classic Nordic Light EdP 30ml

Compare
30 ml is a small packaging, but that also means you can take it in your carry-on when traveling. The difference between parfum and eau de parfum is a slightly lower perfume concent
Compare prices from£18.90to£30.16

·

Popularity

9450

in

Eau de Parfum
From 3 payments of £6.30/mo. with
AD

From Beautycos

Clean Classic Nordic Light EDP 30 ml

£11.00 shipping, 4-8 days
£27.25

Notino

CLEAN Classic Nordic Light EDP U 30 ml

£3.99 shipping, 3-5 days
£18.90

Or 3 payments of £6.30/mo.¹

Beautycos

Clean Classic Nordic Light EDP 30 ml
£11.00 shipping, 4-8 days
£27.25

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Related products

Show all
We have picked out a selection of products that might interest you.
Viktor & Rolf Flowerbomb EdP 50ml
100+
100+ watching
Viktor & Rolf Flowerbomb EdP 50ml
£50.99
£1,019.80/L
Moncler Pour Femme Sunrise EdP 100ml
Moncler Pour Femme Sunrise EdP 100ml
£90.40
£904.00/L
Estée Lauder Pleasures Intense EdP 100ml
Estée Lauder Pleasures Intense EdP 100ml
£35.99
£359.90/L
Parfums De Marly Valaya Exclusif Parfum 75ml
Parfums De Marly Valaya Exclusif Parfum 75ml
£262.30
£3,497.33/L
Elizabeth Arden White Tea EdP 100ml
Elizabeth Arden White Tea EdP 100ml
£22.50
£225.00/L
Elie Saab Le Parfum Essentiel EdP 50ml
Elie Saab Le Parfum Essentiel EdP 50ml
£26.45
£529.00/L
Van Cleef & Arpels Santal Blanc EdP 75ml
Van Cleef & Arpels Santal Blanc EdP 75ml
£170
£2,266.67/L

Product details

Lowest price for Clean Classic Nordic Light EdP 30ml is £18.90. This is currently the cheapest offer among 3 stores.

It might be difficult to know which perfume to use and for which occasions. There is a huge selection of products on the market right now, but if you look hard enough and read up on the options, we're sure you'll find something that'll suit you.

  • Made by Clean
  • Eau de parfum
  • For both men and women
  • Vegan

If you find regular parfums to be a bit too much, then you might want to consider an eau de parfum. While the names might be confusingly similar, the difference is that an eau de parfum has a lower perfume oil concentration.

If you are at all conscious about putting a bottle of fragrance in your checked bag, then you might want to consider this one. It's small enough to be allowed to go in your carry-on.

If you compare prices on this fragrance on PriceRunner you will see that the lowest price at the moment is £19. If we compare the price of this fragrance with the rest of the category we will find that it is below average, which makes Clean Classic Nordic Light EdP 30ml a good purchase.

Compare:

Features

Product

Product nameClean Classic Nordic Light EdP 30ml
BrandClean
TypeEau de Parfum

Additional Info

Created at PriceRunner2022-10-01

Product Properties

GenderFemale
Fragrance FamilyFloral, Fresh, Woody
Volume30.0 ml
Age GroupAdult

Feedback

The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.