• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances
Ferragamo Free Time EdT 50ml

Ferragamo Free Time EdT 50ml

Compare
The primary target group for this particular fragrance is men. If you're looking for something light and not too overbearing, this fragrance might suit you.

·

Popularity

5549

in

Eau de Toilette
From 3 payments of £13.99/mo. with
30 ml£29.39
50 ml£41.99
100 ml£25.40

OnBuy

4.8(19 ratings)
Salvatore Ferragamo F By Ferragamo Free Time 1.7 Edt Sp
£3.99 shipping, 2-6 days
£41.99

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Related products

Show all
We have picked out a selection of products that might interest you.
Dior Sauvage EdT 200ml
50+
50+ watching
Dior Sauvage EdT 200ml
£134.40
£672.00/L
Rabanne 1 Million EdT 100ml
100+
100+ watching
Rabanne 1 Million EdT 100ml
£41.40
£414.00/L
Calvin Klein CK One EdT 200ml
50+
50+ watching
Calvin Klein CK One EdT 200ml
£25.95
£129.75/L
Jean Paul Gaultier Le Male EdT 75ml
50+
50+ watching
Jean Paul Gaultier Le Male EdT 75ml
£48.80
£650.67/L
HUGO BOSS Boss Bottled Night EdT 198ml
HUGO BOSS Boss Bottled Night EdT 198ml
£40.95
£206.82/L
Rabanne Invictus EdT 100ml
100+
100+ watching
Rabanne Invictus EdT 100ml
£59.99
£599.90/L
Joop! Homme EdT 200ml
Joop! Homme EdT 200ml
£22.12
£110.60/L

Product details

Lowest price for Ferragamo Free Time EdT 50ml is £41.99. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.

Just a slight sprinkle of perfume might be just the thing that makes that little bit of extra difference when you're dressed up and about to go out. Either way, it can't hurt to have a bottle at home in case the situation calls for it.

  • Made by Salvatore Ferragamo
  • For men
  • Compact 50 ml bottle
  • Eau de toilette

This Salvatore Ferragamo fragrance for men is an EdT. Eau de toilette is a type of fragrance which has a lower concentration of perfume oils and is therefore a bit more delicate than other types. This could be a great option if you want to add some scent, but without it being too overbearing.

The packing only holds 50 ml of fragrance. This could be an advantage, however, since you can bring it on your carry-on on a plane instead of putting it in your checked bag.

If we compare average prices for all products in this category, then this fragrance has a price which is below average, which might suit those on a budget. You can compare prices on this product here on PriceRunner and right now the lowest price is £42.

Compare:

Features

Product

Product nameFerragamo Free Time EdT 50ml
BrandFerragamo
TypeEau de Toilette

Additional Info

Created at PriceRunner2017-06-09

Product Properties

GenderMale
Volume50.0 ml

Feedback

The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.