Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

An electric pressure washer from Kärcher that you can easily clean the stone slabs. It weighs 18.5 kg, but the wheels makes it easier to move the machine.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Kärcher HD 4/10 X Classic is £264.95. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
This pressure washer from Kärcher is suitable for home fixers who want to clean their lawn mower, the balcony or driveway. This model has a weight of 18.5 kg, so it's a slightly heavier pressure washer. There are a large number of different accessories that can be included, so feel free to read a little extra on what is included.
This model is equipped with an automatic start and stop function, which reduces the idling of the pressure washer. This in turn contributes to reduced fuel consumption. With its 145 bar in water pressure, Kärcher HD 4/10 X Classic is well suited for the home fixer who wants to clean the car, bicycle or driveway. The areas of use are many with this model.
In the category of pressure washers, this is currently one of the most popular pressure washers on PriceRunner and right now the lowest price is £265. The price is below average for the category, which makes this pressure washer an affordable purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Kärcher HD 4/10 X Classic |
| Brand | Kärcher |
| Type | Pressure Washers |
Product Properties | |
| Hose Reel | Yes |
| Auto Start/Stop | Yes |
| Water Tank | No |
| Applications | Walls, Stairs & Paths, Cars |
| Inlet Temperature (max) | 40.0 °C |
| Telescopic Handle | Yes |
| Max Pressure | 145.0 bar |
| Water Flow Rate (per hour) | 400.0 L |
| Hot Water Washing | No |
Features | |
|---|---|
| App Control | No |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
| Power | 1400 W |
Measures | |
| Width | 32.0 cm |
| Hose Length | 10.0 m |
| Depth | 33.5 cm |
| Weight | 17.5 kg |
| Height | 84.5 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-11-24 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .