Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This high-pressure machine is perfect for cleaning the balcony. It has a weight of only 12 kg, which makes it easy to move.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Pro-Kleen Portable Washers 2200W is £129.99. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
This pressure washer from Pro-Kleen is suitable for home fixers who want to clean their lawn mower, the balcony or driveway. This one is easy to handle with its weight of 12 kg. There are a large number of different accessories that can be included, so feel free to read a little extra on what is included.
Thanks to the pressure washer's hose reel, you don't have to get entangled in the hose. Handling is much easier, which gives you a more efficient use. With its 165 bar, Pro-Kleen Portable Washers 2200W is in the middle class when it comes to water pressure. It's well suited for cleaning pool walls, patios and garden furniture, but also the car, bicycle and outdoor furniture.
This is one of the most popular pressure washers on PriceRunner and currently it has a lowest price of £130. The price is below average for the category, which makes this pressure washer an affordable purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Pro-Kleen Portable Washers 2200W |
| Brand | Pro-Kleen |
| Type | Pressure Washers |
Product Properties | |
| Hose Reel | Yes |
| Auto Start/Stop | No |
| Water Tank | No |
| Applications | Cars |
| Incl. Accessories | Spray Nozzle |
| Telescopic Handle | No |
| Max Pressure | 165.0 bar |
| Water Flow Rate (per hour) | 468.0 L |
Features | |
|---|---|
| App Control | No |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
| Power | 2200 W |
Measures | |
| Width | 36.0 cm |
| Hose Length | 8.0 m |
| Depth | 36.0 cm |
| Weight | 12.0 kg |
| Height | 54.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-01-21 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .