Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

With a water pressure of 210 bar, this model can handle the most. It's a stable pressure washer with a weight of 36 kg.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Wolf Formula 225 is £289.99. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
You can use this powerful pressure washer from Wolf for tougher jobs, such as cleaning boat hulls, dirty walls, balconies, and driveways. Feel free to take a little extra look at which accessories are included as we at Pricerunner don't list all accessories that may be on the market. This is one of the heavier models with a weight of 36 kg.
This model is petrol-powered, which makes it easy to move during use because you don't have to consider any cord. This model has a pressure of 210 bar and is among the most powerful on the market. It's suitable for more demanding jobs such as cleaning boat hulls, and for removing really tough stains.
This is one of the most popular pressure washers on PriceRunner and currently it has a lowest price of £290. The price is below average for the category, which makes this pressure washer an affordable purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Wolf Formula 225 |
| Brand | Wolf |
| Type | Pressure Washers |
Features | |
| App Control | No |
Power Source | |
| Power Source | Petrol |
Measures | |
| Width | 56.0 cm |
| Hose Length | 8.0 m |
| Depth | 52.0 cm |
| Weight | 36.0 kg |
| Height | 82.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-03-04 |
Product Properties | |
|---|---|
| Hose Reel | No |
| Auto Start/Stop | No |
| Water Tank | No |
| Incl. Accessories | Spray Nozzle |
| Inlet Temperature (max) | 40.0 °C |
| Telescopic Handle | No |
| Max Pressure | 210.0 bar |
| Water Flow Rate (per hour) | 540.0 L |
| Hot Water Washing | No |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .