Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

With a water pressure of 110 bar, this model can make your car shiny clean. It has a weight of only four kg, which makes it easy to move.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Kärcher K2 Full Control is £228.15. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Use this pressure washer when you need to clean the lawn mower, the balcony or your driveway. This one is easy to handle with its weight of four kg. Thanks to the included jet nozzle, you can get a more focused jet and clean tougher stains more efficiently.
The practical hose reel makes it easier to store the pressure washer after use. In addition, the risk of the hose tangling during use is also reduced. With its 110 bar in water pressure, Kärcher K2 Full Control is well suited for the home fixer who wants to clean the car, bicycle or driveway. The areas of use are many with this model.
You can price compare this pressure washer here on PriceRunner, and currently the lowest price is £228. It has a high average rating of 4.4 out of 5, which makes it a really good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Kärcher K2 Full Control |
| Brand | Kärcher |
| Type | Pressure Washers |
Features | |
| App Control | No |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
| Power | 1400 W |
Measures | |
| Width | 28.0 cm |
| Hose Length | 5.0 m |
| Depth | 24.6 cm |
| Weight | 4.0 kg |
| Height | 58.6 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-02-03 |
Product Properties | |
|---|---|
| Hose Reel | No |
| Auto Start/Stop | No |
| Applications | Garden Furniture, Larger Cars, Garden Tools, Motorbikes, Bikes, Cars |
| Incl. Accessories | Rotary Nozzle, Spray Nozzle, Jet Nozzle |
| Inlet Temperature (max) | 40.0 °C |
| Telescopic Handle | No |
| Max Pressure | 110.0 bar |
| Water Flow Rate (per hour) | 360.0 L |
| Hot Water Washing | No |
| Colour | Yellow |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .