Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This curling iron from Babyliss has a maximum temperature of 210°C is great for those who have thicker hair. You can move the iron whichever way you want thanks to the swivel cord.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Babyliss Curling Wand Pro 2285CU is £25.99. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
Babyliss Curling Wand Pro 2285CU can be your hair's best friend. Choose if you want real firm curls or if you want to brush them out for a more natural result. The curling iron's ceramic plates have properties which means that in addition to curling the hair, they are also extra gentle on the hair.
It has ceramic plates that are good and gentle on the hair. Thanks to the even temperature, it's easier for the curling iron to slide through the hair. The 250 centimetres cord will hopefully suit your needs. It has a swivel cord, which allows you to move however you want.
Above mentioned features are just some of the advantages with Curling Wand Pro 2285CU. This is one of the most popular models on PriceRunner and currently it has a lowest price of £26.
Product | |
|---|---|
| Product name | Babyliss Curling Wand Pro 2285CU |
| Brand | Babyliss |
| Type | Curling Irons |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Measures | |
| Diameter | 25.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2009-09-23 |
Product Properties | |
|---|---|
| Properties | Integrated Stand, On/Off Button, Cool Setting, Ceramic, Automatic Shut-Off, Swivel Cord, Heat Resistant Glove Included, Fast Heating |
| Temperature (min) | 150.0 °C |
| No. of Heat Settings | 5 |
| Heating Time | 30 sec |
| Colour | Black |
| Temperature (max) | 210.0 °C |
| Cord Length | 250.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .