Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This model can make large curls, as it has a diameter of 26 mm. The tip stays cool during use.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for GHD Curve Classic Curl Tong Black is £137.85. This is currently the cheapest offer among 7 stores.
GHD GHD Curve Classic Curl Tong is the perfect styling tool. A curling iron helps you create lovely, firm curls and there are several different designs to suit your needs. The plates on this curling iron are ceramic, which means that they have a good heat dissipation and are therefore gentle on the hair. They also have an advantage in that they give your hair a nice shine after you have curled it.
It is ceramic, which is a material that is excellent for maintaining an even temperature. You will therefore never have a problem with it not being able to maintain the temperature during use. This particular iron only comes in black, so maybe not the best choice if you like to pick and choose between colours. However, it works just as well regardless of colour
All in all, GHD Curve Classic Curl Tong is a product with great features. Currently, the lowest price on this product is £138, but feel free to compare the price between different retailers to find the best deal for you
Product | |
|---|---|
| Product name | GHD Curve Classic Curl Tong Black |
| Brand | GHD |
| Type | Curling Irons |
Type | |
| Barrel Shape | Taper |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Measures | |
| Diameter | 26.0 mm |
| Weight | 758.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2014-11-07 |
Product Properties | |
|---|---|
| Properties | Integrated Stand, On/Off Button, Ceramic, Automatic Shut-Off, Swivel Cord, Cool Tip |
| Automatic Shut-Off | 30 min |
| No. of Heat Settings | 1 |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | Black |
| Temperature (max) | 185.0 °C |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .