Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

These heated rollers from TRESemmé can make large curls, as it has a diameter of 32 mm. They are made of ceramic that give luster to your hair.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for TRESemmé Volume Roller 3039U is £26.63. This is currently the cheapest offer among 11 stores.
TRESemmé TRESemmé Volume Roller 3039U can be a saviour in need for your hair. Heated rollers are used to curl the hair and are an alternative to a curling iron. With heated rollers, the hair is exposed to heat for a shorter time than with a curling iron and can therefore be considered gentler on the hair.
You get 10 different heated rollers when you buy this product. It is ceramic, which is a material that is excellent for maintaining an even temperature. You will therefore never have a problem with it not being able to maintain the temperature during use.
In the category of heated rollers, this is currently one of the most popular models on PriceRunner and right now the lowest price is £27. The price is below average for the category, which makes this model an affordable purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | TRESemmé Volume Roller 3039U |
| Brand | TRESemmé |
| Type | Hot Rollers |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Measures | |
| Diameter | 32.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-01-14 |
Product Properties | |
|---|---|
| Properties | On/Off Button, Ceramic |
| No. of Hot Rollers | 10 pcs |
| Colour | Pink |
| Temperature (max) | 125.0 °C |
| Cord Length | 180.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .