Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a waver with a button to power it on or off There's just one colour; black.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Toni & Guy Deep Barrel Waver, so the data shown are historical prices.
Deep Barrel Hair Waver can be a saviour in need of your hair. A waver is a great tool for those who want well-styled hair that feels lively. It's the perfect tool for making your hair ready for the party, but it can also be used for a fresh everyday look.
It has a swivel cord, which allows you to move however you want. While many hair stylers require you to unplug the cord to turn it off, this one actually has an on/off button.
With a maximum temperature of 200°C, it can be used even if you have thicker hair.
All in all, Deep Barrel Hair Waver is a product with great features. In the category of wavers, this is currently one of the most popular models on PriceRunner and right now the lowest price is £. The price is below average for the category, which makes this model an affordable purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Toni & Guy Deep Barrel Waver |
| Brand | Toni & Guy |
| Type | Hair Wavers |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Measures | |
| Diameter | 32.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-01 |
Product Properties | |
|---|---|
| Properties | On/Off Button, Ceramic, Swivel Cord, Fast Heating |
| No. of Heat Settings | 25 |
| Colour | Black |
| Temperature (max) | 200.0 °C |
| Cord Length | 300.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .