Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This model has a cord that measures 274 cm. It has ceramic tiles, for an even temperature.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for T3 Whirl Convertible Curling Iron is £48.87. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
This curling iron from T3 can be your hair's best friend. A curling iron helps you create lovely, firm curls and there are several different designs to suit your needs. The plates on this curling iron are ceramic, which means that they have a good heat dissipation and are therefore gentle on the hair. They also have an advantage in that they give your hair a nice shine after you have curled it.
It has ceramic plates that are good and gentle on the hair. Thanks to the even temperature, it's easier for the curling iron to slide through the hair. This product has five temperature settings, which gives you flexibility when styling your hair. It's best to use a lower temperature if you have thin hair to avoid damaging it.
All in all, T3 Whirl Convertible Curling Iron is a product with great features. You can price compare this model here on PriceRunner, and currently the lowest price is £49.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | T3 Whirl Convertible Curling Iron |
| Brand | T3 |
| Type | Curling Irons |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-18 |
Product Properties | |
|---|---|
| Properties | Ceramic, Automatic Shut-Off, Swivel Cord, Cool Tip, Heat Resistant Glove Included |
| Automatic Shut-Off | 60 min |
| Temperature (min) | 127.0 °C |
| No. of Heat Settings | 5 |
| Colour | White |
| Temperature (max) | 210.0 °C |
| Cord Length | 274.32 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .