Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This model from Revamp has the ability to turn itself off automatically. It has five adjustable temperature settings, which makes it more flexible.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Revamp 2-in-1 Beach & Volume Waver is £68.00. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
2-in-1 Beach & Volume Waver from Revamp can be a great tool for amazing hair. A waver is a great tool for those who want well-styled hair that feels lively. It's the perfect tool for making your hair ready for the party, but it can also be used for a fresh everyday look.
One neat thing about this styler is that it heats up quickly. This should make using it very care-free since you don't have to panic if you forgot to plug it in. It is ceramic, which is a material that is excellent for maintaining an even temperature. You will therefore never have a problem with it not being able to maintain the temperature during use.
This model suits those who have thinner hair, as it comes with a lower maximum temperature of 120°C.
In summary, there are many advantages to 2-in-1 Beach & Volume Waver. If you price compare this product on PriceRunner, you will see that it currently has a lowest price of £68. The price is below average for the category, which makes this model an affordable purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Revamp 2-in-1 Beach & Volume Waver |
| Brand | Revamp |
| Type | Hair Wavers |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Measures | |
| Diameter | 65.0 mm |
| Weight | 440.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-03-30 |
Product Properties | |
|---|---|
| Properties | Ionic, Ceramic, Automatic Shut-Off, Fast Heating |
| Automatic Shut-Off | 60 min |
| Temperature (min) | 210.0 °C |
| No. of Heat Settings | 5 |
| Colour | Black |
| Temperature (max) | 120.0 °C |
| Cord Length | 300.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .