Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Seasonic Prime PX-1600 1600W is £390.98. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Seasonic Prime PX-1600 1600W |
| Brand | Seasonic |
Cooling | |
| Fan | Yes |
Measures | |
| Height | 8.6 cm |
| Width | 15.0 cm |
| Depth | 21.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-01-28 |
Product Properties | |
|---|---|
| Fan Size | 13.5 cm |
| PCI Express Ports | 8 |
| Fan Bearing | Fluid Bearing |
| Floppy Ports | No |
| Power | 1600 W |
| Molex Ports | 2 |
| 80 PLUS Certification | Platinum |
| Modular | Yes (Fully) |
| ATX | 1 |
| Release Year | 2022 |
| +3.3V | 25 A |
| +5Vsb | 3.0 A |
| Format | ATX |
| Semi-Passive | No |
| ATX/EPS12V | 1 |
| SATA Ports | 10 |
| +12V | 133.3 A |
| -12V | 0.5 A |
| +5V | 25 A |
| Colour | Black |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .