Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Summer tire with a diameter of 17", a profile of 0% and a width of 215 mm. It has a fuel efficiency rating of B, and is an environmentally friendly choice.
Tirendo
Continental WinterContact TS 870 P ( 245/40 R18 97W XL EVc, with kerbing rib )
Or 3 interest-free payments of £46.39/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Continental WinterContact TS 870 P 245/40 R18 97W XL is £139.19. This is currently the cheapest offer among 11 stores.
Product | |
|---|---|
| Product name | Continental WinterContact TS 870 P 245/40 R18 97W XL |
| Brand | Continental |
| Type | Car Tyres |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-11-27 |
Product Properties | |
|---|---|
| Season | Winter Tyres, Summer Tyre |
| Tyre Noise | 72 dB |
| Speed Index | W (270 km/h), T (190 km/h), V (240 km/h), Y (300 km/h) |
| Diameter | 18, 17 |
| Wet Grip | B |
| Width | 245, 215 |
| Suited For | Passenger Car |
| Studs | No |
| Fuel Efficiency | B |
| Load Index | 99.0 |
| Profile | 65 %, 40 % |
| Load Capacity (max) | 775.0 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .