Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

The design of this air fryer is quite different from what you normally see and it has a couple of features that might make it more suitable for cooking for a lot of people.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Tower Xpress Pro is £109.99. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Air fryers all generally have the same design and pretty much work in the same way. But Tower has taken a different approach with the Xpress Pro, and it's also large enough to where you should be able to cook food for more people than you'd be able to with some other models.
This particular model has five different modes: air frying, rotisserie, dehydrator, roast, and bake. For the rotisserie, you get an included rotisserie fork that lets you cook a whole chicken with little to no effort. And when it comes to the air frying mode, you have eight different settings, including fries, fish, and steak.
The air fryer is quite large with an 11-litre volume. There are three included wire racks, so you can cook quite an amount of food at the same time. This gives it a distinct advantage towards smaller models that could be limited to cooking just two or three servings at once because of their size.
No small wonder that this air fryer is popular among our users. The current lowest price is £110, but make sure to compare a few different retailers to get the very best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Tower Xpress Pro |
| Brand | Tower |
Product Properties | |
| Number of Drawers | 1 |
| Capacity | 11.0 L |
| Manufacturer Colour | Rose Gold |
| Colour | Rose Gold |
| Type of Fryer | Air Fryer |
| Features | Overheat protection, Non-Slip Feet, Viewing Window, Auto Shut Off, Timer |
Power Source | |
|---|---|
| Power | 2000 W |
Measures | |
| Weight | 5.8 kg |
| Height | 375.0 mm |
| Width | 320.0 mm |
| Depth | 340.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-02-26 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .