Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This machine has a normal-sized water tank of 1,2 litres. This coffee machine has automatic shut-off. The brewing pressure is higher than on a standard brewer, so your coffee will
It's a good time to buy! Prices are currently £161 less than average.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Melitta Caffeo® Passione is £538.71. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
Are you looking for a new coffee machine? Whether you prefer a drip brewer, percolator or espresso maker, there are many different models to choose from. Caffeo® Passione is a coffee machine with a capacity to make up to two cups of coffee.
This is a very classic model of coffee machine that you can place wherever you want in the kitchen. This coffee machine also has a built-in coffee grinder, so you get freshly ground coffee every time you fancy a cup.
Espresso is also the base of café lattes and cappuccinos, so an espresso machine can be very versatile and useful. The machine's brewing pressure is at 15 bar, which is enough to make great coffee.
If you compare the price of this coffee machine on PriceRunner, you will see that the lowest price currently is £539. It has a high average rating of 5.00 out of 5.
Product | |
|---|---|
| Product name | Melitta Caffeo® Passione |
| Brand | Melitta |
| Type | Espresso Machines |
Features | |
| App Control | No |
Power Source | |
| Power | 1450 W |
Measures | |
| Weight | 9.0 kg |
| Height | 39.0 cm |
| Width | 25.3 cm |
| Depth | 38.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2014-11-20 |
Product Properties | |
|---|---|
| Brewing Pressure | 15.0 bar |
| Features | Drip Tray, Removable Watertank |
| Filter Type | Reusable Filter |
| Functions | Automatic Shutdown, Automatic Cleaning, Hot Water Function, Timer |
| Colour | Silver |
| Integrated | No |
| Integrated Coffee Grinder | Yes |
| Integrated Milk Frother | Yes |
| Capacity | 1.2 L |
| Capacity (cups) | 2 Cups |
| Cord Length | 100.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .