Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This coffee maker is a great choice for smaller amounts of coffee. This model fits perfectly on most kitchen counters. A built-in drip tray is practical to avoid spillage.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for De'Longhi Icona Vintage ECOV311.BG Beige is £169.99. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
Everyone deserves a really good cup of coffee in the morning. The range of coffee machines is large and regardless of your needs, there is one that suits you. DeLonghi Icona Vintage ECOV 311 is a coffee machine which can also provide you with hot water if you want a cup of tea.
This model has a brewing capacity of two cups, which is perfect for the smaller household. This coffee machine has a water tank with a capacity of 1.4 litres.
. Another practical feature is that it shuts itself off automatically.
If you compare the price of this coffee machine on PriceRunner, you will see that the lowest price currently is £170, and it's one of the most popular models. The price is below average for the category, which makes this coffee maker a great purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | De'Longhi Icona Vintage ECOV311.BG Beige |
| Brand | De'Longhi |
| Type | Espresso Machines |
Features | |
| App Control | No |
Material | |
| Material | Stainless Steel |
Power Source | |
| Power | 1100 W |
Measures | |
| Weight | 4.1 kg |
| Height | 31.5 cm |
| Width | 26.0 cm |
| Depth | 29.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2015-01-28 |
Product Properties | |
|---|---|
| Brewing Pressure | 15.0 bar |
| Features | Drip Tray |
| Filter Type | Reusable Filter |
| Functions | Automatic Shutdown, Hot Water Function |
| Colour | Beige |
| Manufacturer Colour | Beige |
| Integrated | No |
| Integrated Coffee Grinder | No |
| Integrated Milk Frother | Yes |
| Capacity | 1.4 L |
| Capacity (cups) | 2 Cups |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .