Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

The water tank is of a slightly smaller size (0.9 litres). This model fits perfectly on most kitchen counters. You may also want to supplement with a coffee grinder to get freshly
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for GSI Outdoors Glacier 6 Cup is £39.94. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
Everyone deserves a really good cup of coffee in the morning. The range of coffee machines is large and regardless of your needs, there is one that suits you. GSI Outdoors Glacier is a coffee machine that fits in every kitchen.
.
With a brewing capacity of six cups, you can brew coffee for all your guests. There is room for 0.9 litres of coffee in this machine.
This is one of the most popular coffee machines on PriceRunner and currently it has a lowest price of £40. The price is below average for the category, which makes this coffee maker an affordable purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | GSI Outdoors Glacier 6 Cup |
| Brand | GSI Outdoors |
| Type | Percolators |
Product Properties | |
| Colour | Stainless Steel |
| Capacity | 0.9 L |
| Capacity (cups) | 6 Cups |
| Material | Stainless Steel |
| Heating Source | Stove Top |
Features | |
|---|---|
| App Control | No |
Measures | |
| Weight | 0.57 kg |
| Height | 16.3 cm |
| Width | 12.4 cm |
| Depth | 20.3 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-03-17 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .