Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a good machine for the slightly smaller household. With this brewer you can also get hot water for tea. It has a great brewing pressure of 15 bar.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Nivona CafeRomatica 930 is £999.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Have you decided to treat yourself with a new coffee machine? The range of coffee machines is large and regardless of your needs, there is one that suits you. Nivona CafeRomatica 930 is a coffee machine with a built-in coffee grinder.
It's a fairly small model, as it can't brew more than two cups at a time. Perfect if you only need to brew a few cups in the morning. Make a latte or a cappucino by using the built-in milk frother.
. The built-in drip tray helps you keep the kitchen clean, as it collects any spills that otherwise would end up on the kitchen counter.
This is one of the most popular coffee machines on PriceRunner and currently it has a lowest price of £999. The price is above average for the category, which in combination with its features makes this coffee maker a top quality product.
Product | |
|---|---|
| Product name | Nivona CafeRomatica 930 |
| Brand | Nivona |
| Type | Espresso Machines |
Features | |
| App Control | Yes |
Power Source | |
| Power | 1465 W |
Measures | |
| Weight | 14.0 kg |
| Height | 36.0 cm |
| Width | 28.0 cm |
| Depth | 50.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-09-30 |
Product Properties | |
|---|---|
| Number of Brewing Spouts | 2 |
| Brewing Pressure | 15.0 bar |
| Features | Display, Drip Tray |
| Filter Type | Reusable Filter |
| Functions | Automatic Shutdown, Automatic Cleaning, Lime Indicator, Programmable, Hot Water Function, Empty Water Tank Detection |
| Colour | Silver, Black |
| Manufacturer Colour | Titanium |
| Integrated | No |
| Integrated Coffee Grinder | Yes |
| Integrated Milk Frother | Yes |
| Capacity | 2.2 L |
| Capacity (cups) | 2 Cups |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .