Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This machine has a normal-sized water tank of 1.8 litres. You can place this model directly on the kitchen counter. A built-in drip tray is practical to avoid spillage.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Saeco SM6580/20 is £714.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Are you looking for a new coffee machine? Whether you prefer a drip brewer, percolator or espresso maker, there are many different models to choose from. Saeco SM6580/20 is a coffee machine with a built-in drip tray.
This is a very classic model of coffee machine that you can place wherever you want in the kitchen. You can create delicious cappuccinos with this machine, as it includes a milk frother.
.
In the category of coffee machines, this is currently one of the most popular coffee makers on PriceRunner and right now the lowest price is £714. It has a high average rating of 4.7 out of 5.
Product | |
|---|---|
| Product name | Saeco SM6580/20 |
| Brand | Saeco |
| Type | Espresso Machines |
Features | |
| App Control | No |
Power Source | |
| Power | 1500 W |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-11-18 |
Product Properties | |
|---|---|
| Number of Brewing Spouts | 2 |
| Brewing Pressure | 15.0 bar |
| Features | Display, Drip Tray |
| Filter Type | Reusable Filter |
| Functions | Automatic Cleaning, Lime Indicator, Programmable, Hot Water Function |
| Colour | White, Black |
| Manufacturer Colour | White |
| Integrated | No |
| Integrated Coffee Grinder | Yes |
| Integrated Milk Frother | Yes |
| Capacity | 1.8 L |
| Capacity (milk carafe) | 0.6 L |
| Cord Length | 120.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .